תוכנית יחד היא תוכנית לאילוף כלבים עם אוריינטציה שיקומית – תעסוקתית, יחודית וראשונה מסוגה בארץ אשר הוקמה בשיתוף עם שירות בתי הסוהר ועמותת ״תנו לחיות לחיות״ בכדי לתת מענה לבעיית הצפיפות החמורה בכלביות, הסגרים ומכלאות בישראל.

תשתית התוכנית הובאה לארץ מארצות הברית על ידי בית הספר לעבודה סוציאלית בדנבר בניהולו של פרופסור פיליפ טדסקי, שם היא מתנהלת בהצלחה רבה שנים ארוכות. אצלנו, הפרוייקט מתנהל בביס”ר חרמון מזה כ7 חודשים בצפון הארץ וצפוי להתרחב לבתי כלא נוספים.

יחד הוא פרוייקט חשוב, יחודי ומציל חיים עם רווח הדדי לכלבים לאסירים ולקהילה. הוא מצוות אסירים עם כלבים שמסיבה כזו או אחרת לא אומצו ובילו, גם הם, תקופה ממושכת מאחורי סורגים. האסירים מסייעים לכלבים ובחינוכם והכנתם לבית מאמץ תוך כדי רכישת מקצוע, ואילו, הכלבים מסייעים לאסירים בתהליכים שיקומיים הקשורים ליכולת ליצור קשר בינאישי מקדם.

 

החיבור בין אסירים לכלבים מקנה חום ומגע, מפיג את הרגשת הבדידות ומקל בהתמודדות עם לחצים ומתחים. השתתפות האסירים בתוכנית הנעשית ללא שיפוטיות וסטיגמות מלמדת אותם שחיזוקים חיוביים הם דרך אפקטיבית יותר ואלטרנטיבה בריאה יותר לאלימות.

האסירים מגיעים לתוכנית לאחר שעברו הכשרה תיאורטית ומקצועית ואילו הכלבים עברו סינון ע״י מאלף למידת התאמתם לתוכנית. ציוות האסירים עם הכלבים מסביב לשעון מרגיל אותם לקרבת אנשים, רעשים ושגרת יום- יום. כשהם מודרכים על ידי צוות אילוף מקצועי וצוות בית הסוהר, האסירים מלמדים ומתרגלים עם הכלבים פקודות משמעת בסיסיות, חינוך לצרכים ושליטה בתגובות לגירויים פיתאומים. כל אלה, בנוסף למפגשי אילוף המוצעים חינם לבעלי הכלב, נותנים לכלבים יתרון משמעותי למציאת בית ומשפחה מתאימה.

הכלבים מגיעים מבית המחסה המרכזי של ״תנו לחיות לחיות״ בכפר רות או מהסניפים של העמותה הפזורים בכל הארץ לאחר שחולצו או ניצלו ממקומות וממצבים שונים.

כלבים מעורבים עד גודל בינוני.

ישנם קרטריונים מאוד ברורים לכלבים המשתתפים בתוכנית, הקריטריונים מאוגדים במסמך המתאר את פרופיל הכלב המתאים ומפרט נוהל ברור ואחיד לביצוע הערכת ההתנהגות.

הקרטריונים מבוססים על נסיון רב שנים של תוכניות דומות שמתקיימות בארצות הברית ובעולם בכלל , מתוך הבנה ששילוב כלבים נטושים במערך בתי הסוהר מכיל סוגיות בטחוניות ,בטיחותיות ואתיות וכי המחויבות הראשונה במעלה של צוות בתי הסוהר היא שמירה על בטחון האסירים והצוות. לפיכך, לא ניתן להכניס לתוכנית כלבים אגרסיביים/תוקפניים שיכולים להוות סיכון לאסירים/ סגל בתי הסוהר וכלבים אחרים. כן ניתן להכניס לתוכנית כלבים שזקוקים לתקופה משמעותית של שיקום הקשר והאמון עם בני אדם וכלבים , אלה אשר חשיפה חיובית מיטיבה ועקבית תתרום לשיקומם כדי שיוכלו לצאת בסוף התהליך לבתים המאמצים בביטחון. השיקום שיעברו הכלבים במהלך התוכנית בכלא יסייע בהגדלת הסיכוי להעלים או למזער בעיות התנהגות כך שיוכלו להשאר בבתים המאמצים ולא ינטשו שוב עקב התנהגות שתאתגר יתר על המידה את המשפחות המאמצות.

כלבים מגזעים המסווגים כאגרסיבים אינם משתתפים בתוכנית, בנוסף, על כל הכלבים אשר מועמדים להשתתף בפרוייקט לעבור מבחן לגילוי נטיות תוקפניות.

כל הכלבים הנמצאים תחת חסות ״תנו לחיות חיות״ עוברים את הטיפולים הסטנדרטים שכל כלב זקוק להם: כל החיסונים הנדרשים על פי חוק, תילוע, עיקור או סירוס.

אם יש לכלב בעיה בריאותית כלשהי, כמובן שמיידעים את המשפחה המאמצת.

בעיות התנהגות אצל כלבים הן בדרך כללל תוצאה של אחד מהבאים: חוסר חשיפה בתקופות הקריטיות, חשיפה לא נכונה, טראומה, חוסר חינוך, חוסר תקשורת ו/או בעיה בהתקשרות.

אחד האספקטים הכי משמעותיים בשיקום כלבים אלה הוא כינון קשר עקבי רציף ומיטיב לאורך זמן עם דמות משמעותית. דבר זה לא מתאפשר בכלביות ובמקלטים לכלבים נטושים מפאת חוסר בכוח אדם.  בדרך כלל בכלביות ישנם מתנדבים שמגיעים מדי פעם, אך לא מתאפשרת עבודה עקבית ורציפה . היתרון הגדול והמשמעותי בתוכנית היא האפשרות להצמיד כלב לאדם קבוע לאורך תקופה משמעותית 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע, תקופה המאפשרת יצירת התקשרות ורקימת קשר יציב ואמין שיכול להוות חוויה מתקנת עבור הכלב והאסיר. בנוסף, הכלבים לומדים לחיות עם בני אדם ולהסתגל לשיגרת יום במקום שיכול לדמות בית בצורה טובה יותר מכלביה בה הם נתונים ללחץ רב.

ראשית כל, על האסירים הנבחרים להשתתף בתכנית להיות ללא רקע של התעללות בבעלי חיים. שנית, על האסירים עוברים ראיון על ידי מנהלת התכנית ועובדת סוציאלית של התכנית. הריאיון הינו מקיף ומציג את כלל חוקי ונהלי התכנית. במהלך הריאיון נבדקים פרמטרים חשובים כמו מידת המוטיבציה איתה מגיע האסיר לפרוייקט ופריסת הקבוצות הטיפוליות והחינוכיות המתקיימות במהלך השבוע. בנוסף, נבדקת היכולת שלהם לטפל/להיות אחראי על מישהו אחר. עליהם להיות בעלי מחויבות להשתתף בתכנית מינימום ארבעה חודשים ומקסימום שמונה חודשים.

מידת המעורבות של האסירים ביום האימוץ היא רבה ומשמעותית מקבלת הכלבים ועד המסירה למשפחה. המשתתפים מנהלים יומן כלב אותו הם מעבירים למשפחות המאמצות ביום האימוץ. ביומן זה מפורט תהליך הלמידה של הכלב את הפקודות שלמד לבצע, סיפור חייו, באיזה מצב נפשי ופיזי הגיע הכלב לתכנית ואיך הוא מגיע למשפחה המאמצת. האסירים שותפים בהחלטות ובהערכת המוכנות של הכלבים להמסר למשפחה מאמצת וכן לוקחים חלק פעיל  במסירת הכלב ובקשר מול המשפחה המאמצת. בנוסף, ביום האימוץ האסירים יהיו אלו שיציגו את הכלב ויענו למשפחות על שאלות הנוגעות לכלב. בסוף יום האימוץ, האסירים יהיו אלה שיעבירו את הכלב למשפחה החדשה שלו.

לתכנית זו יתרונות רבים הן לאסירים, הן לכלבים והן לקהילה. האסירים מזהים בעצמם את היכולת לגלות אמפטיה ולזהות רגשות אצל האחר, זוכים לקבלה מצד הכלבים ללא שיפוטיות, שהות הכלבים עם האסירים מפחיתה חרדה, לחץ וממעיטה מצבי אלימות ומצליחים לרכוש אמון במישהו אחר. הכלבים זוכים לאהבה ודאגה אין סופית, זוכים להמון מגע וליטוף ולחידוש האמון בבני אדם. הקהילה מאמצת כלב ששהה בסביבת בני אדם, למד פקודות ומשמעת וקיבל מענה לשיקום רגשי התנהגותי.

ההשתתפות בתכנית הביאה את האסירים לעלייה באיכות חייהם מהמקום של היכולת לשתף, לדבר, להרגיש מוערך ומשמעותי.

מערכת היחסים בין המשפחה המאמצת לאסיר שעבד עם הכלב תהיה מאוד נקודתית ותעשה על ידי מכתב אחד ויחיד שהמשפחה תשלח כחודש לאחר האימוץ. על המכתב לעמוד בקריטריוני הצנזורה של השב״ס, ללא כתובות ושמות ויתאר לאסיר את התאקלמותו של הכלב עם משפחתו החדשה.

סל האימוץ כולל בתוכו את מחירי הטיפולים הרפואיים ואחזקת הכלב עד למועד האימוץ שלו. 

בסל נכללים מחירי העיקור/סירוס שהכלב עבר, חיסוני המשושה ו-4 חיסונים בסיסיים לגורים. כלב בוגר מקבל חיסון בסיסי אחד, טיפול נגד תולעת הפארק, תילוע, חיסוני כלבת, התקנת שבב וקבלת שק מזון יחד עם רצועה ותג שם לכלב.

המאמצים צריכים להיות מסוגלים לספק לכלב בית לארית חייו. צריכה להיות להם את ההבנה ואת המוכנות לקחת אחראיות בגידול הכלב כמו למשל: אחזקת הכלב בבית ולא בחוץ והוצאתו לטיולים על פי הצורך.

תהליך האימוץ מכיל מספר שלבים: ראשית, בדיקת התאמה בין המאמצים לכלב על פי קריטריונים של הרכב משפחתי, מספר השעות שהכלב יישאר בבית לבד וכו׳. הסינון ובחירת המשפחות הפונות לאימוץ ייעשה על ידי תנו לחיות לחיות. שנית, פגישה של המשפחות הפוטנציאליות עם הכלבים וחיבור סופי בין משפחה לכלב וטקס העברת הכלב מהאסיר למשפחה , הכולל הדרכה ומתן כלים ראשוניים למשפחה בתהליך האימוץ והגידול של הכלב.

לאחר אימוץ הכלב, במידה ומתעוררים קשיים, מוצע ייעוץ לפוני עם מאלפות התוכנית בכל שאלה, קושי או אתגר שעולה סביב הטיפול בכלב. המאלפות ייעצו ואף יגיעו למפגש אילוף בביתכם אם יהיה צורך בכך. כמוכן בכל רגע נתון המשפחה רשאית לקבוע טלפונית פגישה בכלבייה של תל”ל ולקבל שיעור ויעוץ , כמובן ללא עלות. חשוב לנו שהמשפחות ידעו שתמיד יש כתובת ונשמח לסייע בכל דבר, עד יומו האחרון של הכלב.

באופן כללי, כאשר המשפחה מקבלת את הכלב, נחתם חוזה דו צדדי בו המשפחה מתחייבת שבמידה ועולים קשיים והיא מתייאשת מהכלב , עליה להחזיר אותו לתנו לחיות לחיות על מנת שיתאפשר למצוא לו בית חלופי.

במקרה שכלב לא מאומץ הוא ישאר בתוכנית עד שתמצא לו משפחה מאמצת.

סגירת תפריט